Lajme KLSH    

Artikujt e fundit nga KLSH


Ergys Alushi rrëfen takimet e fundit me Muhamet Likon, vetëm 4 ditë para vdekjes Kur i tregova për shfaqjen e Estradës të të Rinjve dhe idenë time që ai të ngjitej në skenë bashkë me kolegët e tij për t’i përshëndetur aktorët e rinj të humorit, u tregua menjëherë i gatshëm. “Jam për në Itali për një kontroll rutinë të zemrës– më tha – por, për ty e shtyj shkuarjen për një ditë, se të kam të mirë dhe dua që të kesh sukses. Atë sukses që pate dhe me librin e Vasil Rucit”. Vetëm disa ditë më parë, bashkë me Afrimin dhe Agronin, ai ishte ndër të ftuarit specialë në promovimin e librit. Bashkë të tre kënduan dhe një parodi të vjetër, që ia kishin kënduar Vasilit në vitin 1984. Foli dhe aty me batutat e tij. “O Ergys e paç hallall, ia bëre librin Vasilit sa ishte gjallë”. Ndërsa mua më kishin përfshirë emocionet e mbarëvajtjes së ceremonisë së promovimit, Meti m’u afrua me një pjatë me meze në dorë dhe më tha “Hajde te vëllai, se unë ta di hallin që ke në këto momente, merre një gotë dhe shuaji pak emocionet dhe stresin”. E ashtu, larg vëmendjes e zhurmës së të ftuarve, i kthyem nga dy gota. Ai dinte të të qetësonte. Kishte me vete ilaçin më të mirë në botë, humorin. Të gjitha këto i kujtuam ditën që i tregova për shfaqjen dhe përgatitjet. Meti erdhi dhe në provat gjenerale një ditë para shfaqjes. Kishte qenë dhe një ditë më parë në prova. I pëlqeu. Më uroi. Bëri dhe vërejtje. Me kujdes dhe buzën në gaz, për të mos “fyer” asnjë nga ne. Në shfaqje erdhi bashkë me zonjën e tij dhe vajzën, Alkidën, që nuk i është ndarë skenës e babait që fare e vogël. Kur u ngjit në skenë, kush e kishte menduar se ajo do të ishte ngjitja e fundit. I takoi aktorët e rinj dhe qëndroi në krah të “pasardhësit”, të riut Blero Çipi. Kur i erdhi radha për të folur sipas skenarit, foli ashtu si fliste vetëm ai, thjesht e me buzën në gaz. Salla qeshte me të. E adhuronte. Uroi dhe dha këshilla. E fundit fare ishte këshilla që grupi i aktorëve të rinj të mos përçahej, ashtu si ndodh rëndom me grupet në art. Ajo natë ishte e paharruar për të gjithë ne. Edhe për Metin. “Do të vijë një ditë që do ta lë stafetën për t’u larguar gradualisht nga skena– më tha teksa po i thoshim njëri tjetrit natën e mirë – por, kur kjo fillon me një shfaqje të përgatitur nga ty, ndihem shumë herë më mirë, sepse te ty kam besim dhe të njoh mirë”. Këto fjalë më mbetën në mendje për ditët pas asaj nate, pa e menduar kurrë se pas lajmit për vdekjen tënde, do të ktheheshin në fjalët e tua amanet. Pas shfaqjes dhe kthimit nga Italia, e kishim caktuar që do të uleshim për hollësirat e fundit të detajeve nga jeta e tij, që do të publikohen në librin që prej një dy vjetësh kam nisur për jetën e 4 parodistëve të Vlorës. Libri është nga fundi ndaj dhe me Metin e parodistët e tjerë ishim duke folur dhe për ceremoninë e promovimit, të cilën e kam menduar për ta bërë në teatër, në skenën e tyre të dashur. Bashkë me librin, ata të katër të realizonin dhe një koncert modest recital me numrat e tyre më të mirë ndër vite. Por, Meti nuk do të jetë me ne fizikisht. Iku nga kjo jetë në mënyrën më të pamerituar. Zemra ia punoi pabesisht edhe pse vitet e fundit nuk i kishte të mira marrëdhëniet me të. E la pikërisht zemra. Ajo zemra e madhe që atë e karakterizonte. Zemra e mirë. Zemra plot humor e dhemburi. Zemra që rrahu deri në fund për artin e qytetit dhe gëzimin e qytetarëve të Vlorës. Artin që e deshe qysh i vogël, tek u ngjite për herë të parë në skenë fare fëmijë me një çifteli, për të kënduar këngën tënde të parë. Në fëmijërinë ku ndodhte shpesh që kur babai yt i binte violinës kërkonte dhe ndihmën e Metit të vogël, të cilit ia fiksonte gishtat e njërës dorë mbi tela dhe dorën tjetër i kërkonte të mbante ritmin. Krijohej një duet me violinë e çifteli, mbrëmje që Metit i pëlqenin shumë dhe i nxisnin ëndrrat me skena të mëdha e me shumë spektatorë përpara. Dhe ëndrra do t’i realizohej shumë shpejt. Në vitin 1969 shkoi të punonte në Uzinën e Poliçanit si marangoz. Në zdrukthuari kishte shefin e repartit, Kristo Dralo, i cili shkruante material humoristike për Metin kur bëhej festivali i estradave të repartit të uzinës. Atje punoi dy vjet dhe në vitin 1971 kthehet në Vlorë me punën në përpunim druri, aty Meti shquhej jo vetëm si punëtor i dalluar por edhe si parodist në festivalet e estradave të qendrave të punës. Më vonë Meti filloi si amator në estradën profesioniste dhe në vitin 1978 këtë imitim e interpretoi në njërën nga premierat e estradës profesioniste me titull “Me syrin tonë” me regji të Luftar Veshit, libreti Flamur Laro dhe Gafur Shameti. Parodia e parë në estradën profesioniste ishte “I gjori Demo, Zavalli Demo” me interpretim të Afrim Agalliut, ku Meti imitonte me gojë një kaba me violinë nën drejtimin e orkestrës dhe shoqëronte Afrimin. Pas kësaj ai do të bashkohej në katërshen e famshme që bëri histori në artin e Vlorës dhe atë Shqiptar, duke mbetur në histori me emrin “4 parodistët e Vlorës” Ndahet nga jeta humoristi i famshëm vlonjat/ Presidenti: Iku një artist i madh!   Ditën e sotme u nda papritur nga jeta në moshën 64-vjeçare aktori i njohur, pjesë e parodistëve të Vlorës, Muhamet Liko. Ngjarja e rëndë që shokoi mbarë vendin ka sjellë edhe reagimin e presidentit të Republikës Ilir Meta. Përmes një mesazhi në rrjetet sociale, kreu i shtetit shpreh dhimbjen për këtë humbje të madhe. Postimi i presidentit Meta: “Me hidhërim mësova lajmin e trishtë të ndarjes nga jeta të aktorit të spikatur të humorit shqiptar, njërit prej parodistëve më të dashur të Vlorës, Muhamet Liko. Ashtu si për të gjithë artdashësit dhe simpatizantët e Tij të panumërt, kjo humbje e parakohshme dhe e pazëvendësueshme më ka prekur thellë. Mjeshtri i Madh i skenës, Muhamet Liko do të mbahet mend përherë për paroditë, skeçet, humorin karakteristik e rolet gazmore, nëpërmjet të cilave jo vetëm falte momente të pashlyera argëtimi, por njëkohësisht stigmatizonte me plot mençuri plagët sociale të shoqërisë shqiptare. Duke ndarë dhimbjen e thellë për humbjen e këtij artisti të madh, i përcjell ngushëllimet më të sinqerta bashkëshortes dhe fëmijëve, të afërmve dhe gjithë bashkëpunëtorëve të Tij. I paharruar do të mbetesh parodisti ynë i dashur! Agim Çiraku Botues i “Telegraf” dhe ZV/Kryetar i Shoqatës “Labëria” Ndarja para kohe nga jeta e parodistit të shquar të Vlorës, Muhamet Liko, përbën një humbje të madhe për artin dhe kulturën kombëtare. Si mik i Muhametit por edhe si vlonjat i shpreh ngushëllimet më të sinqerta familjes dhe të afërmve. I paharruar qoftë kujtimi i mikut tonë të dashur! Bujar Leskaj Kryetar i KLSH -Ish-Deputet i Kuvendit të Shqipërisë për Vlorën Lajmi për ndarjen nga jeta i ikonës së kulturës vlonjate ishte tepër pikëllues. Miqësia e hershme por edhe projektet që kishim planifikuar për ditët në vijim më kanë lënë pa fjalë dhe më krijuan trishtim të madh. Ngushëllime familjes! Lamtumirë miku imë i shenjtë.

Ergys Alushi rrëfen takimet e fundit me Muhamet Likon, vetëm 4 ditë para vdekjes Ai dinte të të qetësonte. Kishte me vete ilaçin më të mirë në botë, humorin   Nga Ergys Alushi Kur i tregova për shfaqjen e Estradës të të Rinjve dhe idenë time që ai të ngjitej në skenë bashkë me kolegët e tij për t’i përshëndetur aktorët e rinj të humorit, u tregua menjëherë i gatshëm. “Jam për në Itali për një kontroll rutinë të zemrës– më tha – por, për ty e shtyj shkuarjen për një ditë, se të kam të mirë dhe dua që të kesh sukses. Atë sukses që pate dhe me librin e Vasil Rucit”. Vetëm disa ditë më parë, bashkë me Afrimin dhe Agronin, ai ishte ndër të ftuarit specialë në promovimin e librit. Bashkë të tre kënduan dhe një parodi të vjetër, që ia kishin kënduar Vasilit në vitin 1984. Foli dhe aty me batutat e tij. “O Ergys e paç hallall, ia bëre librin Vasilit sa ishte gjallë”. Ndërsa mua më kishin përfshirë emocionet e mbarëvajtjes së ceremonisë së promovimit, Meti m’u afrua me një pjatë me meze në dorë dhe më tha “Hajde te vëllai, se unë ta di hallin që ke në këto momente, merre një gotë dhe shuaji pak emocionet dhe stresin”. E ashtu, larg vëmendjes e zhurmës së të ftuarve, i kthyem nga dy gota. Ai dinte të të qetësonte. Kishte me vete ilaçin më të mirë në botë, humorin. Të gjitha këto i kujtuam ditën që i tregova për shfaqjen dhe përgatitjet. Meti erdhi dhe në provat gjenerale një ditë para shfaqjes. Kishte qenë dhe një ditë më parë në prova. I pëlqeu. Më uroi. Bëri dhe vërejtje. Me kujdes dhe buzën në gaz, për të mos “fyer” asnjë nga ne. Në shfaqje erdhi bashkë me zonjën e tij dhe vajzën, Alkidën, që nuk i është ndarë skenës e babait që fare e vogël. Kur u ngjit në skenë, kush e kishte menduar se ajo do të ishte ngjitja e fundit. I takoi aktorët e rinj dhe qëndroi në krah të “pasardhësit”, të riut Blero Çipi. Kur i erdhi radha për të folur sipas skenarit, foli ashtu si fliste vetëm ai, thjesht e me buzën në gaz. Salla qeshte me të. E adhuronte. Uroi dhe dha këshilla. E fundit fare ishte këshilla që grupi i aktorëve të rinj të mos përçahej, ashtu si ndodh rëndom me grupet në art. Ajo natë ishte e paharruar për të gjithë ne. Edhe për Metin. “Do të vijë një ditë që do ta lë stafetën për t’u larguar gradualisht nga skena– më tha teksa po i thoshim njëri tjetrit natën e mirë – por, kur kjo fillon me një shfaqje të përgatitur nga ty, ndihem shumë herë më mirë, sepse te ty kam besim dhe të njoh mirë”. Këto fjalë më mbetën në mendje për ditët pas asaj nate, pa e menduar kurrë se pas lajmit për vdekjen tënde, do të ktheheshin në fjalët e tua amanet. Pas shfaqjes dhe kthimit nga Italia, e kishim caktuar që do të uleshim për hollësirat e fundit të detajeve nga jeta e tij, që do të publikohen në librin që prej një dy vjetësh kam nisur për jetën e 4 parodistëve të Vlorës. Libri është nga fundi ndaj dhe me Metin e parodistët e tjerë ishim duke folur dhe për ceremoninë e promovimit, të cilën e kam menduar për ta bërë në teatër, në skenën e tyre të dashur. Bashkë me librin, ata të katër të realizonin dhe një koncert modest recital me numrat e tyre më të mirë ndër vite. Por, Meti nuk do të jetë me ne fizikisht. Iku nga kjo jetë në mënyrën më të pamerituar. Zemra ia punoi pabesisht edhe pse vitet e fundit nuk i kishte të mira marrëdhëniet me të. E la pikërisht zemra. Ajo zemra e madhe që atë e karakterizonte. Zemra e mirë. Zemra plot humor e dhemburi. Zemra që rrahu deri në fund për artin e qytetit dhe gëzimin e qytetarëve të Vlorës. Artin që e deshe qysh i vogël, tek u ngjite për herë të parë në skenë fare fëmijë me një çifteli, për të kënduar këngën tënde të parë. Në fëmijërinë ku ndodhte shpesh që kur babai yt i binte violinës kërkonte dhe ndihmën e Metit të vogël, të cilit ia fiksonte gishtat e njërës dorë mbi tela dhe dorën tjetër i kërkonte të mbante ritmin. Krijohej një duet me violinë e çifteli, mbrëmje që Metit i pëlqenin shumë dhe i nxisnin ëndrrat me skena të mëdha e me shumë spektatorë përpara. Dhe ëndrra do t’i realizohej shumë shpejt. Në vitin 1969 shkoi të punonte në Uzinën e Poliçanit si marangoz. Në zdrukthuari kishte shefin e repartit, Kristo Dralo, i cili shkruante material humoristike për Metin kur bëhej festivali i estradave të repartit të uzinës. Atje punoi dy vjet dhe në vitin 1971 kthehet në Vlorë me punën në përpunim druri, aty Meti shquhej jo vetëm si punëtor i dalluar por edhe si parodist në festivalet e estradave të qendrave të punës. Më vonë Meti filloi si amator në estradën profesioniste dhe në vitin 1978 këtë imitim e interpretoi në njërën nga premierat e estradës profesioniste me titull “Me syrin tonë” me regji të Luftar Veshit, libreti Flamur Laro dhe Gafur Shameti. Parodia e parë në estradën profesioniste ishte “I gjori Demo, Zavalli Demo” me interpretim të Afrim Agalliut, ku Meti imitonte me gojë një kaba me violinë nën drejtimin e orkestrës dhe shoqëronte Afrimin. Pas kësaj ai do të bashkohej në katërshen e famshme që bëri histori në artin e Vlorës dhe atë Shqiptar, duke mbetur në histori me emrin “4 parodistët e Vlorës” Presidenti Meta: Iku një artist i madh!   Ditën e sotme u nda papritur nga jeta në moshën 64-vjeçare aktori i njohur, pjesë e parodistëve të Vlorës, Muhamet Liko. Ngjarja e rëndë që shokoi mbarë vendin ka sjellë edhe reagimin e presidentit të Republikës Ilir Meta. Përmes një mesazhi në rrjetet sociale, kreu i shtetit shpreh dhimbjen për këtë humbje të madhe. Postimi i presidentit Meta: “Me hidhërim mësova lajmin e trishtë të ndarjes nga jeta të aktorit të spikatur të humorit shqiptar, njërit prej parodistëve më të dashur të Vlorës, Muhamet Liko. Ashtu si për të gjithë artdashësit dhe simpatizantët e Tij të panumërt, kjo humbje e parakohshme dhe e pazëvendësueshme më ka prekur thellë. Mjeshtri i Madh i skenës, Muhamet Liko do të mbahet mend përherë për paroditë, skeçet, humorin karakteristik e rolet gazmore, nëpërmjet të cilave jo vetëm falte momente të pashlyera argëtimi, por njëkohësisht stigmatizonte me plot mençuri plagët sociale të shoqërisë shqiptare. Duke ndarë dhimbjen e thellë për humbjen e këtij artisti të madh, i përcjell ngushëllimet më të sinqerta bashkëshortes dhe fëmijëve, të afërmve dhe gjithë bashkëpunëtorëve të Tij. I paharruar do të mbetesh parodisti ynë i dashur! Agim Çiraku Botues i “Telegraf” dhe ZV/Kryetar i Shoqatës “Labëria” Ndarja para kohe nga jeta e parodistit të shquar të Vlorës, Muhamet Liko, përbën një humbje të madhe për artin dhe kulturën kombëtare. Si mik i Muhametit por edhe si vlonjat i shpreh ngushëllimet më të sinqerta familjes dhe të afërmve. I paharruar qoftë kujtimi i mikut tonë të dashur! Bujar Leskaj Kryetar i KLSH -Ish-Deputet i Kuvendit të Shqipërisë për Vlorën Lajmi për ndarjen nga jeta i ikonës së kulturës vlonjate ishte tepër pikëllues. Miqësia e hershme por edhe projektet që kishim planifikuar për ditët në vijim më kanë lënë pa fjalë dhe më krijuan trishtim të madh. Ngushëllime familjes! Lamtumirë miku imë i shenjtë.

Hysni Lepenica, vendi që zë në historinë e popullit shqiptar Nga Enver Memishaj Kush është Hysni Lepenica (1900- 1943) Komandant dhe udhëheqës i rëndësishëm i Luftës Antifashiste, firmëtar i Marrëveshjes së Mukjes, 1 – 2 gusht 1943, anëtar i “Komitetit për Shpëtimin e Shqipërisë”, komitet që doli nga kjo Marrëveshje, Komandant i Përgjithshëm i Fuqive të Ballit Kombëtar, Dëshmor i Atdheut, dekoruar pas vitit 1990 nga presidenti Sali Berisha, presidenti Alfred Moisiu dhe së fundi nga presidenti Bujar Nishani ”Nder i Kombit Shqiptar” Me rastin e 100-vjetorit të lindjes së Hysni Lepenicës, në vitin 2000, botova librin “Hysni Lepenica, Komandant i Përgjithshëm i Fuqive të Ballit Kombëtar”, Vëllimi I, dokumente, këngë, kujtime dhe rrëfime. Recenca e librit nga prof. dr. Beqir Meta akademist, prof. dr. Muharrem Dezhgiu, Instituti i Historisë dhe prof. dr. Hysni Myzyri. Këtë vit sapo ka dalë në qarkullim vëllimi i dytë  “Hysni Lepenica, vendi që zë në historinë e popullit shqiptar”. Formati 24 x 17, faqe 740. Ky vëllim është një studim i plotë, shterues, mbi jetën dhe veprimtarinë  atdhetare të Hysni Lepenicës me materiale dhe dokumente te reja dhe nuk përfshin asgjë nga ato materiale dhe dokumente qe janë botuar në vëllimin e parë. –     Konsulenca historike nga dr. Bujar Leskaj, ish-deputet, ish-ministër dhe sot Kryetar i Kontrollit të Lartë të Shtetit Recenca nga prof. dr. Eshref Ymeri anëtar i Akademisë së Shkencave Shqiptaro-Amerikane dhe dr. Nuri Dragoi, me një vlerësim për figurën e Hysni Lepenicës nga prof. dr. Paskal Milo. Përkthimet: nga italishtja Etleva Memishaj – Kashau dhe Denada Sejdiaj, nga frëngjishtja: dr. Kujtim Nuro. Kopertina: Piktor i Popullit, Skënder Kamberi. Vëllimi i dytë në fund ka edhe treguesin e lëndës të vëllimit të parë.   Libri hapet me fjalët e Naim Frashërit: “Nxirr të vërtetën në shesh, paskëtaj të mbretërojë / Errësira të përndahet, gënjeshtra të pushojë.( “Bagëti e Bujqësia”, Bukuresht, më 5 të majit 1886) Si hyrje janë kujtimet e anëtarëve të Komitetit Qendror të Ballit Kombëtar: Faik Quku, Kol Tromara, Ali Këlcyra dhe Hasan Dosti mbi çetat e para të Ballit Kombëtar. Kapitulli i parë i librit merr në studim jetën dhe veprimtarinë atdhetare të Hysni Lepenicës, një kapitull më vete është: “Hysni Lepenica gjatë Luftës së Dytë Botërore” dhe vazhdon, luftërat në të cilat ka luftuar ose komanduar Hysni Lepenica, beteja e Gërhotit, konkluzione: Vendi që zë Hysni Lepenica në historinë e popullit shqiptar dhe mbyllet me kapitullin: “Mbrojtja e figurës së Hysni Lepenicës”, po ashtu është trajtuar vatra atdhetare ku lindi dhe u edukua. Në libër janë botuar edhe kujtimet e 29 bashkëluftëtarëve të Hysni Lepenicës, po ashtu janë dhënë njoftime për 114 personazhe historikë që përmenden në këtë libër. Po këtë vit sapo ka dalë në qarkullim edhe vëllimi i tretë “ Hysni Lepenica, dokumente dhe Bibliografi”, formati 24 x 17, faqe 380, që përmbledh dokumente mbi jetën dhe veprimtarinë atdhetare të Hysni Lepenicës dhe bibliografinë. Dokumentet e botuara në këtë libër, janë renditur sipas rendit kronologjik. Në dokumente nuk janë përfshirë: Trakte dhe publikime të Ballit Kombëtar gjatë Luftës 1939 – 1944, pasi ato janë botuar të plota në librin: Enver Lepenica “Parti Komuniste apo Parti Terroriste”, Triptik, Tiranë 2013 Këngë, poezi dhe vjersha popullore, kushtuar Hysni Lepenicës, pasi ato janë botuar të plota në librin Enver Lepenica “Himne, këngë dhe marshe patriotike të Ballit Kombëtar”, Tiranë 2017 Në bibliografi, pasi jepet saktësisht vepra, e cila është shfrytëzuar për të tre vëllimet, jepen faqet ku citohet ose flitet për Hysni Lepenica, me qëllim që libri t’u shërbejë të gjitha shtresave të popullsisë që nga njerëzit e thjeshtë deri te profesorët e universitetit. Studimit mbi jetën dhe veprimtarinë atdhetare të Hysni Lepenicës,  në tre vëllime dhe major Ahmet Lepenicës  (“Major Ahmet Lepenica Komandant i Përgjithshëm i Trupave Kombëtare në Luftën e Vlorës, 1920”) u kam kushtuar gjithë jetën time. Jam krenar që munda të nxjerr në dritë shërbimet e shquara që këta dy burra i sollën atdheut tonë, në kohë shumë të vështira. Mbi bazën e veprave të mia ata zunë vendin e merituar në historinë e popullit shqiptar, morën vlerësimet dhe dekoratat më ta larta prej  presidentëve të Republikës së Shqipërisë. Jam krenar që ata patriotë të shquar i vendosa në piedestalin e munguar dhe të merituar. Lexuesi shqiptar do t’i  gjejë këto libra në libraritë e Tiranës dhe të Vlorës dhe në bibliotekat e këtyre qyteteve. Shqiptarët e interesuar jashtë kufijëve të atdheut mund t’i porositin librat në këtë adresë: ofrimi i shërbimeve nëpërmjet faqes online: ShtepiaeLibrit.com Libraria ShtepiaeLibrit.com: Rruga Nikolla Jorga, Shkalla 9, Kati i Tretë Tirana, Albania Email: [email protected]; Cel:  Gjergji 0662050438 / Elvisi – 0686052510

Publikuar më 18.04.2019 nga Xhentila GjoshiPersonat duhet të tërheqin dokumentin në zyrat e Hipotekës në Elbasan. Emrat në radhë, pasi më herët kanë përfituar lejet e legalizimitJanë 540 pronarë në Elbasan, Librazhd, Gramsh, Peqin, Belsh, Cërrik dhe Përrenjas, të cilët tashmë kanë gati certifikatat e pronësisë për shtëpitë e tyre. Zyra Vendore e Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme, Elbasan, publikon listën me personat që kanë përfituar lejen e legalizimit dhe që duhet t’i drejtohen Hipotekës së rrethit për të aplikuar për certifikatë pronësie. Procedurat për marrjen e tapisë janë ndjekur nga ALUIZNI, i cili dorëzon dosjen e plotë në Hipotekë, por përfituesit duhet të shkojnë në Zyrën e Regjistrimit të Pasurive të aplikojnë për tapinë. Pas ndryshimeve të fundit ligjore, qytetari do të marrë një kopje për të vërtetuar mbarimin e procesit të legalizimit, por e gjithë procedura vijuese për regjistrimin në Zyrën e Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme do të bëhet nga ‘Agjencia’. Ndërkohë që sipërfaqja e parcelës për të cilën miratohet kalimi i së drejtës së pronësisë nuk mund të jetë më e madhe se trefishi i sipërfaqes së bazës së ndërtimit dhe për ndërtimet pa leje me funksion banimi jo më shumë se 500 m². Sipërfaqet mbi masat e përcaktuara në këtë pikë, të cilat për shkak të përmasave ose konfiguracionit nuk mund të shfrytëzohen më vete për ndërtim, i shiten poseduesit të ndërtimit pa leje sipas vlerës së pronës, të miratuar me vendim të Këshillit të Ministrave, vetëm nëse ka shprehur më parë vullnetin nëpërmjet një kërkese me shkrim. Ndërsa në rastin kur ndërtimi pa leje disponohet nga më shumë se një person fizik ose juridik, regjistrimi i pjesëve takuese mbi pasuritë (parcelë dhe objekt) kryhet: në pjesë të pandara, ideale, sipas numrit të subjekteve; në pjesë takuese të ndara, sipas marrëveshjes së nënshkruar ndërmjet subjekteve lirisht dhe të depozituar brenda afatit të vetëdeklarimit. Subjektet mund të përcaktojnë përveç pjesës takuese, edhe pjesët fizike respektive nëse ndërmjet tyre përputhet vullneti.KODHEL CALA SHEFQET XHARDJA AGRON BALLA GJERGJI KANACO ERION HAZIZI FOTO PRIFTI AVDULLA HUSHI YLLI BUZANI KADRI NERGJONI AVNI NERGJONI KUJTIM GOGA MINELLA DUKA TAHIR SAMURRI FIQIRET SAMURRI BESNIK HASA PETRIT LALOSHI DASHNOR OMERI ILIR OMERI ALTIN SHARA AGRON SHARA AGRON SHARA DURIME CANI ARBEN HOXHA YLLI SHARA SERVET XHARDJA VISLET SHULI MUSTAFA ISLAMI ARIAN BARDHI NEZIR PAJA DENARDO ISMAILI EGLANT KOCI ARIF KISHTA YLLI BAJRAMI QAZIM RIKA DASHAMIR ELEZI QANI ELEZI LAVDIM MUSAJ MEHMET BAHJA ALI LAMCJA PELLUMB GURRA CAPAJEV BAHUSHI CAPAJEV BAHUSHI ASTRIT SHIMA LUAN TASHI SHPETIM MOLLOSMANI EDLIR MULLOSMANI VIOLETA KYCYKU RAMAZAN XHARDA BLEDAR BOCI ASTRIT GURABARDHI LUFTAR MUCA SEFER BODURRI MYFTINIA ELBASAN MYFTINIA ELBASAN TOMORR QOSJA DYLAVER GURABARDHI ENVERE LEPURI QANI KULLOLLI AGIM BODURRI SALI ELEZI BLERIM METUSHI REXHEP ASLLANI GAZMENT STAKA AGIM DYMYSHI KADRI SINANI SOKOL KOCI ANDROMAQI PAXHI SHKELQIM SHARRA RAJMOND SHATI MYFTINIA ELBASAN ARTUR MURATI ILIR PISHA BAHRI XHAFERRI HAVA TURKA LUAN CEKOJA ISUF HANOLI ALFRED KUMRIA GENTJAN JUPA LULZIM PASHTANJAKU ADRIATIK DEDJA FLAMUR ZDRAVA EDMOND ELEZI GENCI MULLOSMANI PETRIT JUPA FERIDJAN KULLOLLI IZET PASHTANJAKU ALBERT QOSJA FLAMUR BAJRAMI XHAVIT BAHO SHKELQIM CEKREZI TOMORR TOLLUMI PERPARIM SENJA GEZIM CEKINI SOKOL QOSJA EDMOND LUMSHI BASHKIM BOJA GJERGJI MISHA NAZIF SAMURRI RAMAZAN SAMURRI ADILE CARKU NAZMI META ALIM SULI PIRO VERUSHI ADRIATIK QYPI GURI AGOLLI DHURIM ISMAILI HODO RIKA EDMIR ELEZI AVNI BROSHKA ARDIAN LLESHI NEZIR QOSJA RYZHDI PLAKA DEMIR XHELILI ARDIAN RAGA KADRI DYRMYSHI KLODIAN QYRA BASHKIM GOGA LUAN PISHA IBRAHIM CELA SAMI BOJA VASILLO BELLO EDMOND CARKU MEHMET LECI BESNIK HIDRI KLEO CARKU SPIRO NERGJONI NAIM BARDHI FATMIR SINANI QERIM PISHA SULEJMAN TATA FATOS QOSJA VASIL JOSIFI KADRI PISHA FETI CEKOJA ARQILE MISHA BERTI QOSJA ARIF ZHUPANI HYSEN BICA PETRIT META ARBEN ISAKU PETRO BALLIU SALI META MEHMET ESHJA ANXHELO SAMURRI MUSA MALOKU EMILJAN ZEJNELI FATOS SULA EDMOND BOZHIQI AGRON TAFANI SAIMIR TAFANI TEQJA SALI BABAJ SHYQYRI HASA THOMA GUXHO ARBEN DUKA AGIM MIFTARI NAZMI ZYLI SELIME HYSENI XHEVIT CEKREZI PETREF ASLLANI MIRELA CERRIKU NEBI CEKREZI SHEFQET QYRA HEKURAN SAMURRI ETLIR SHABANI AGIM META BESNIK QUKU MEHMET PISHA AGIM QUKU XHEVIT GJINI SHYQYRI KOCI XHEMALI SAMURRI FLUTUR METOSHI FLORJAN CANGOJA MERSIN LLESHI RAMAZAN SUBASHI SHPETIM CEKREZI FADIL SAMURRI FAIK KALARIA ALTIN CANGOJA PALUSH VOJA KOSTJAN CAKALLI VENEMIN BALLA TAJAR LLESHI ERNESTO HAZIZOLLI SERVET LIKA XHEVAIR LLESHI NAZMI TABAKU IKE LLESHI NIKOLLA ZAIMI ISLAM TAFA DURIM ASLLANI PETRIT IBRO FESTIM SHKURTI XHEMAL STAFA SAMI BICA QERIM MISKA JAKUP BALLIU RRAPUSH ZAVALINA VJOLLCA LEKA SERVET NUREDINI ARBEN KACULI ASLLAN SULI XHEVAHIR BARDHI HYSNI XHARDJA KADRI KRYEMADHI XHEVAIR LLESHI SERVET LIKA ERNESTO HAZIZOLLI KLODIAN AJREDINI VULLNET NUREDI DORIAN KABASHI AGIM LICI LENCI MURATI ARBEN LECAJ AGRON PISHA RESHAT CAKA ALMA QEVANI HEKURAN MUCA SHYQYRI KULLOLLI SOKOL SULA HYSNI HIDRI SELIM RUCI LEDJAN LATIFI DHIMITER SHYTI ROLAND BUZRA BUJAR TAFA IBRAHIM CEKREZI ILIRJAN CANO BUJAR RUDA BASHKIM BALLA ERMIR CELA PELLUMB KOLLARE HEKURAN ELEZI SHKELQIM KOTKA FAIK KURANI SKENDER CARCIU TAJAR LLESHI ZYDI BOZHIQI VASIL TOLLUMI SAMI XHARDJA RAMIZ KORRA HAXHI HOXHA ZENEPE ALLA SHKELQIM TAFA ASTRIT ELEZI RESUL MALIQI MEHMET DAJA FEIM CARCIU FAIK BEQIRI Janixhyra XHEVDET MURATI BAFTJAR DEBROVA RRAPUSH KARAJ SHAQIR PISHA QAMIL BOCI LUTFI PISHA XHEVIT BARDHI ALBERT SINA BAKI LLAHA BESMIR DUKA MISIR KUKA HYSNI HAKA FATMIR SALLA NUREDIN DUSHKU TAULAND XHYRA JASHAR PISHA LUAN KUKA FADIL CANGOJA JANIS RUCI NEZIR BAHO MEHMET HASA NAZMI KASA ADILE BAXHAKU MYZAJETE KANA FERIT HALLA FATI KIKIJA LUTFI CELA BARDHUL META ELTON MURTINI ILIR PAJA BERTI ABEDINI MEFAIL GJOLENA DYLBER XHEMALLARI SULEJMAN SHEHU AVNI RAMZANAJ FAIK META SELAMI TABAKU ALI KUKA MENTOR PLAKU DHURIM DERVISHI ALFRED CELA RAMADAN CARCANI AISHE AGOLLI HAVA TOROMANI JAKUP ALLIU SHEME RUSTA IDAJET QOSJA BAFTJAR DRAGOTI FATMIR SKENDERI QEMAL SENJA XHEMIL ALIU FATMIR DOKO ERJON MUSAI ALBERT SKORRA PELLUMB BAHO ARJOL BAHA GENCI LLESHI QERIM GJEVORI MYFTINIA BROSHKE JONUZ GJEVORI QAMILE KARAJ BASHKIM IBRUSHI KADRI POKA NAZMI SHAHINI BARDHUL BEQIRI DHIMITER KARAJ LEFTER PELLUMBI XHEVAHIR NERPJETRI ANDREA SHKALLA ANDREA HALIMI JANI BODURRI PETRAQ DEDJA ROLAND HYSA GENTJAN LAMCJA SHEFQET MIRAKA SAIMIR LIKA FITNET KOFSHA HEKURAN CELHEMA KUJTIM XHYRA HEKURAN SHTYLLA IBRAHIM CARKU SEJRIJE GORICA THANAS DULJA ARBEN CELA PERPARIM KABASHI SHPRESA KUKA GENTJAN PALI FABJAN KORRA ASLLAN PISHA ARBEN VLLAHI GAZMIR PEPA ASTRIT KOMINI KLAJDI BAKALLI GEZIM PISHA MEHMET HUSHI YZEIR KRYEMADHI ILIR HASA VULE MUCA BASHKIM SOLLAKU IZET HANKO ISMAIL BOZHIQI BASHKIM RUCI BESNIK GJEVORI FAIK DRIZA MAREGLEN XHARDA LUAN NERPJETRI PANAJOT DURRO ASTRIT SOLLAKU MARINA VERUSHI LIMON KALOTI SELIM HAKA TAHIR QYPI AGIM SKENDERI BLERIM SHTYLLA KASTRIOT SHTYLLA ALBERT PEPA ILIRJAN XHYRA DURIM BULLARI KADRI BAXHAKU BARDHUL KUSI ARBEN DRIZARI ARDIAN XHAFERRI OSMAN ABAZI TAULAND XHAKA ARBEN XHIJA ROLAND BIBA MYFTINIA SERICE MYFTINIA QAFE ARI RUSTA HAFIZE DUKA LEONARD SULANJAKU ALEKSANDER CULLHAJ KAMER BALI PASHO BAHA NEXHIP XHYRA BUJAR META FUAT HASANI RIZA VLLAHI TAQI BERDUFI FEIM MUCA SHEFQET HAKA BULETINA FACI HIDAJET SINA RAMAZAN MATRAXHIU KUJTIM SKURA FASLLI BROSHKA ARBEN CAKA BAJAME PEPA FAIK BAJRAMI ROLAND CELA ISA CELA SALI ALLUSTAJ TANE GJINI BUJAR TUFA AGIM SHARRA ILIR LECI PRANVERA ISLAMI KUJTIM ROCI FERDI KOLLCAKU BESIM LISI FAIK ALLUSTAJ BEHAR SULA YLLI FAHRIU FLORENC CALA MAJLINDA CERENI YLLI LAMCJA DRITA BAHA MEHMET BICA BESIM CARKU ARDIAN HAZIZI LORENC KAZA ARBEN PISHA LEME NUKA BASHKIM SINA AZEM LECI DRITAN ALLUSTAJ SHEKLQIM CURA XHEVAHIR GJIKA VENEMIN QOSJA BESNIK PISHA EKISJO METUSHI ARJAN MURATI ARBEN SHABANI HALIT KULLOLLI ANI SALLA RUSTEM KRASNIQI BUJAR ZOTO PELLUMB RUCI LILE BOCI ASTRIT CERENI SOKOL LECAJ MIMOZA HOXHA SHOQATA E TE VERBËRVE NAIM DYRMA HASAN BULLARI HALIT TUFA ANDREA XHAKOJ ALBERT CAKA VELI CERRIKU AGRON QOSJA KUJTIM BODURRI ARBEN KASA REXHEP SENA HYSEN KUQJA HETEM BENO HALIT LEKA QANI SHERMADHI FLAMUR TAFA FIDAIR CAKO AGIM QOSJA JANI CAKO SEJDIN HOXHA MALIQ HOXHA EDMOND BILANI AGIM MUCA ASTRIT SHERMADHI DALIP VERCANI JANI KURTINA VIKTOR BALI SELMAN LICI GENCI PEPA ASTRIT PEPA DURIM KUQJA RESHIT KURTI ARDJAN KUME APOSTOL BODURRI SANIJE ELEZI GEZIM LALOSHI GAZMIR SKENDERI NAIM TAFANI BESNIK META SAIMIR BODURRI ARJAN DUZHA REXHEP GJONI XHEVIT MURATI ILIR KRYEMADHI IBRAHIM HOXHA QERIM KUKA ABAZ LOKA DAFINA ISUFAJ ABAZ MALJA BLERIM KUQJA ALEKSANDER GJYLA RYSTEM SULMINA ILIR MUCA SELMAN PLAKA ISUF BROSHKA KASEM METHASA ILIR TAFANI TAJAR BULLARI ARBEN REXHEPI MUSTAFA OMERI MEXHIT BAHA HYQMET LLESHI BAJRAM KASASHPETIM KICKA XHEMALI SHABANI KUJTIM HASANI MIRELA METANI KASTRIOT ZDRAVA FATMIR SHERMADHI ASLLAN REKA RRAPUSH SOLLAKU HYSNI ROCI HASAN TOCILA BARDHUL LIKA MITAT HANKO IDRIS JOLLA SHAHIN CERRIKU MEHMET ZAIMI ABDYL HASKO KRESHNIK JOLLA HAMIT DORA BESIM QEFI QEMAL ELEZI NAZIF ZEQIRI HYSEN RUSTA PELLUMB CEKREZI REFAT PISHA RIZA MYRTA LUAN CEKANI SALI CEKOJA VENEMIN PANXHIYour email address will not be published. Required fields are marked *Comment Name * Email * Vertigo shkakton periudha të shkurtra marramendje, kur koka juaj lëviz në pozicione të caktuara, të lidhura me gravitetin. Mjeku fizioterapist,…Pedagogu Bashkim Elbasani, analizon tezën e matematikës së maturës. Ai deklaron se janë bërë disa gabime, duke sjellë rezultate të…Ditën e djeshme, tërmetet rikthyen panikun në Korçë. Lëkundjet e tërmeti janë ndjerë në Korçë dhe në zonat përreth. Vetëm…Endrit Hoxhaj Komunizmi në asnjë vend të botës nuk është instaluar pa luftë, ndërkaq, demokracia në këto vende ka ardhur…Nga Artan Fuga Populli foli. Quheni si të doni! Nga Jugu në Veri! Quheni elektorat, milet, turmë, komb, qytetarë, sipas…Vula simbolizon qenien e vetë shtetit dhe vlerën që kishte çdo njeri, anëtar i shtetit, ku më pas shndërrohet në…Adresa: Redaksia: ( +355 ) 44 309 215 [email protected] Marketing: ( +355 ) 44 309 210 ( +355 ) 69 87 90 918 [email protected] Politikat e privatësisë www.shekulli.com.al është botim i UNIpress shpk me Nipt: L21623018M Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019. Website designed by TOK / Digital Agency