Lajme KLSH    

Komisioni i Ekonomisë ka rrëzuar kandidaturën e Bahri Shaqirit për në krye të KLSH-së. Sipas ish-ministrit Arben Ahmetaj, që drejtoi këtë mbledhje, Shaqiri nuk ka eksperiencën e duhur në fushën e financave, pavarësisht se ai është një personalitet me integritet të lartë moral. Që me propozimin e Shaqirit mazhoranca përmes deputetit Ulsi Manja, doli kundër Metës duke theksuar se  kandidatit i mungon eksperienca financiare. “Plotëson kushtin per arsimimin, ka disa kualifikime në fushën e sigurisë së marrëdhënieve ndërkombëtare. Nuk ka dënime, për shkak të funksioneve të larta që ka mbajtur, por nuk ka përvojë financiare, për organizimin dhe funksionimin e KLSH. Angazhimet janë të fokusuara në fushën e sigurisë, por jo në ato të parashikuara nga ligji për KLSH. Eksperienca në legjislacionin financiar është e domosdoshme dhe e pazëvendësueshme me aftësi të tjera. Ai është larg specifikës financiare dhe auditimit, financiar, i performancës etj. Kështu që duke iu referuar të gjithë tagrit kushtetues të këtij komisioni, ky komision, i dërgon seancës për mosmiratimin e kandidaturës së tij”- tha Ahmetaj.

Jakup B. GJOÇA Degjeneron seanca plenare në Kuvend nga fjalori i turpshëm i deputetëve Kryeministri Rama, pas publikimit të dosjes 339 të Prokurorisë, sulmon “Zërin e Amerikës”: Për herë të dytë u bë zëdhënësi i kazanit Degjeneron Kuvendi nga fjalori që përdori kryeministri Rama, në replikën e vet kundër kritikave të ish-kryeministrit Berisha. Kryeministri Rama, ndoshta humbi vetëpërmbajtjen, logjikën, apo ndoshta qëllimisht përdori fjalorin e turpshëm në foltoren e Kuvendit, por një gjë është e sigurtë: Kryeministri Rama, jo vetëm nuk pati asnjë ndjesi përgjegjësie, nuk manifestoi asnjë reflektim nga publikimi i dosjes 339 nga Zëri i Amerikës, ku u zbardhën detaje të bashkëpunimit të eksponentëve të PS me njerëzit e krimit në fushatën elektorale të 2015 dhe 2017 për të blerë votat, duke tjetërsuar edhe rezultatin zgjedhor, por, përkundrazi, kryeministri Rama për të dytën herë, sulmoi “Zërin e Amerikës”, duke thënë: “Për herë të dytë u bë zëdhënësi i kazanit”. Kuvendi i rrëzon Presidentit Meta dekretin e dytë për kryetarin e KLSH-së Kuvendi rrëzoi dje dekretin e Presidentit Meta i cili propozoi Bahri Shaqirin. Dekreti është rrëzuar me 77 vota kundër. Një muaj pasi Kuvendi i rrëzoi propozimin e Vitore Tushës, Presidenti përzgjodhi një tjetër kandidaturë për postin e Kryetarit të Kontrollit të Lartë të Shtetit. Por edhe kandidatura e Bahri Shaqirit, ish-drejtor i shërbimit Informativ Shtetëror dhe aktualisht këshilltar i Presidentit për Çështjet e Sigurisë Kombëtare është rrëzuar nga Kuvendi, duke u bërë kështu kandidatura e dytë që rrëzohet nga shumica e deputetëve. Basha kërkoi ndërprerjen e Kuvendit: Të vijë Rama të japë sqarime për përgjimet e VOA Gjatë seancës së Kuvendit, ku po diskutohet akti normativ për buxhetin 2018, opozita kërkoi ndërprerjen e seancës sepse kryeministri nuk është prezent. Lulzim Basha u shpreh se Rama duhet të jetë në Kuvend dhe të japë sqarime për përgjimet e VOA që tregojnë sipas tij vjedhjen e votave. Basha: Dje “Zëri i Amerikës” ka treguar që jeni hajdutët e votave dhe shqiptarëve. Keni treguar se veproni si bandë kriminale, ju hani e pini me kriminelët duke filluar nga ky i pari. Flisni këtu për kod etike, keni marrë Shqipërinë peng, keni marrë këtë parlament peng. Ju vidhnit për kryehajdutin dhe kryehajduti nuk vjen. E di gjithë bota si e morët pushtetin në 2017-ën. E morët me pazaret që keni bërë me krimin. Kur e lidh fatin me kriminelët nuk ka si të mendosh për shqiptarët. Rama sulmon sërish “Zërin e Amerikës” Kryeministri Edi Rama ka folur nga foltorja e Kuvendit për përgjimet zbuluara ditën e djeshme nga Zëri i Amerikës. Rama tha se “Zëri i Amerikës”, nuk ka thënë asgjë të re dhe ka bërë thjesht zëdhënësin e kazanit të Tiranë “Është e dyta herë në një periudhë shumë të shkurtër, “Zëri i Amerikës” është bërë zëdhënës i opozitës shqiptare. Këtë herë mund të them vetëm kaq, asgjë e re nga froni tuaj. Një sallatë fjalësh e cila nuk ka asnjë shans të çorodisë asnjë shqiptarë të vetëm, zero. Degjeneron debati në Kuvend Seanca e djeshme ka degjeneruar duke kaluar në ofendime verbale mes kryeministrit Edi Rama dhe ish kryeministrit Sali Berisha. U arrit deri aty sa në “fushë betejën e politikës” të përmendin edhe bashkëshortet dhe familjen.  Kryeministri Rama: “Abi Bank është një bankë amerikane, e cila kontrollohet nga Enti Regullator i Bankave të Amerikës. Po ta përsëris ti je njëri që je marrë me gratë, je marrë më vajzat me kalamajtë, je marrë me nipat, je marrë me mbesat. Je marrë me kë s’je marrë. Ti je njeri s’ke kanun, ti je njeri që nuk ke Kushtetutë. Ti je njeri që nuk ke ligj. Ti je njeri që nuk ke moral por ti gruas time dhe familjes time i ha ato që nuk thuhen. Sali Berisha: Ti je një fundërrinë që u merr shokëve gratë. Je i pafytyrë. I merr gruan e shokut. Nuk ke as moral o horr.. Je njeri që shkel çdo normë e moral. Mohon djalin tënd. Ke akuzuar babën për incest. Je fundërrinë njerëzore. Lëri ato, një herë oqeani një herë SMS. “Zëri i Amerikës” thotë se karrigia jote qëndron mbi krimin. Del e shan si rrugaç ordiner duke dëshmuar një moral më të ultin njerëzor. Je ti që i merr shokut gruan o i pafytyrë. Edi Rama: Vetëm ilustrove atë që të thashë. Që nuk ke lidhje me asnjë libër të rregullave të bashkëjetese. Në vitin 2000 ti së bashku me disa rreth teje ke fabrikuar një dokument falso që sipas të cilit unë kam bërë gjyq dhe kam mohuar atësinë e djalit tim. Je ti që ke ushqyer këtë gjë dhe ke shkaktuar dhimbje dhe lot në familjen time. Vizat e bardha, vizat e mallit e ndolle. Unë nuk kam lidhje as me vizat e mallit as me vizat e bardha, ti shiko vijën e kuqe që të ndan përtej oqeanit. Sali Berisha: Sa për dokumentet ti ka botuar Ymer Baze që të mban peng me dosjen e djalit, qoftë me dosje gjyqi dhe të rri gjithë ditën në zyrë dhe të zhvat. Ilir Meta ka deklaruar se, të ka detyruar të njohësh djalin se për ndryshe nuk do të njohë kryetar bashkie. Të ka detyruar të japë kafshatën. Po kujton se Sali Berisha nuk do t’i përmendë këto. Edhe kafshën, edhe derrin, edhe lopën, edhe gomarin, edhe qenin po ta shohësh që nuk kujdeset për këlyshin do ta heqësh qafe. Ky duhej hequr qafe që atëherë. Ai që ia bëri rri gjithë ditën në zyrën e tij. Sepse ai ka dosjen origjinale, ka kartelën klinike origjinale, i ka të gjitha.  Kryeparlamentari Ruçi: Replika mbaroi, nuk ka asnjë sekondë. Berisha ulu poshtë. Basha: Rama refuzon të bëjë kontrollin, erdhi i droguar në Kuvend Pas akuzave të ndërsjella mes kryeministrit Edi Rama dhe ish-kryeministrit Sali Berisha në Kuvend, ka reaguar edhe kreu i PD, Lulzim Basha. Gjatë fjalës së tij, Basha tha se Rama erdhi në Kuvend në gjendje të rënduar psikike dhe refuzon të bëjë kontrollin për drogë dhe testin mendor. Lulzim Basha:. “Shfaqja e shëmtuar e një njeriu të droguar ka vetëm një shpjegim. Ai nuk donte të vite ne Kuvend, por me pas erdhi në gjendje të rënduar psikike. Kemi një njeri që refuzon të bëjë kontrollin e drogës dhe testin mendor. Ai paraqitet në një gjendje të rënduar psikike. Rama ironizon Palokën: Shshshshshshshs….thththththththt….. Gjatë kohës që kryeministri Rama fliste në Kuvend, nënkryetari i PD, Edi Paloka fliste nga vendi. Ndërsa Rama i ka kërkuar atij të pushonte, por në një mënyrë tepër ironike. Rama: Shshshshshshshs….thththththththt…..Akuza jote se unë paskam paguar 20 mln dollarë për të takuar Presidentin e Amerikës, rëndon edhe Presidentin e Amerikës, jo mua. Sepse presidenti i Amerikës dhe çdo zyrtar amerikan e ka të ndaluar. Juve hani përshesh, hani përsheshin e Saliut, keni lugën e Saliut, Lul lugën dhe juve në lugë jeni. Ju hani përshesh dhe nuk ka rëndësi se është SH se është TH pak rëndësi ka. Vasili kundër Manjës: Ulu aty skizofren, budalla. Do na tregosh ti parlamentin Kreu i grupit parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili, ka shpërthyer ndaj deputetit të Partisë Socialiste, Manja. Teksa Vasili u ngrit dhe po bëhej gati të merrte fjalën, socialisti u ngrit dhe po fliste nga vendi. Në këtë çast Vasili iu kthye duke i thënë: “Ulu aty mos na çaj tr*pin, mos na çaj b*thën. Ulu aty skizofren, budalla. Ulu aty do na tregosh ti sallën e parlamentit. Po rroj me frikën tënde unë. Ik ore ik.” – tha Vasili. Zbulohet CV-ja e “gjeniut” të Ramës, brenda 3 vitesh Cakaj kreu dy Mastera e një Bachelor Edhe pse ishte në detyrën që prej muajit gusht të vitit 2018, CV-ja e zv.ministrit të Jashtëm, Genti Cakaj ishte mbajtur e ‘fshehur” për publikun. I cilësuar nga Edi Rama si “gjeni”, djali nga Kosova i datëlindjes 1990 në curriculumin e tij tregon se është zotërues i 5 diplomave. Cakaj është diplomuar në vitin 2012 për filozofi në Fakultetin e Filozofisë të Universitetit të Prishtinës. Ndërkohë që në vitin 2016 sipas CV-së tij ai ka mbaruar studimet edhe në Fakultetin e Drejtësisë. Po ashtu sipas CV-së tij, Gent Cakaj thekson se ka përfunduar tre mastera jashtë vendit, në një Belgjikë në vitin 2014 dhe 2017 dhe një master në Hungari në vitin 2015. Ndërkohë që pikëpyetje mbetet fakti se si e ka përfunduar shkollën 3-vjeçare të Drejtësisë në Prishtinë, ndërkohë që ka qenë jashtë vendit. Pra nëse Cakaj është diplomuar në vitin 2016, logjikisht duhet ta ketë nisur universitetin në vitin 2013 në Prishtinë, pra ciklin 3 vjeçar në Bachelor. Ndërkohë që ai shkruan në CV që ka përfunduar studimet master në 2015 në Hungari dhe në Belgjikë në vitin 2014. Ndërsa në fillim të CV-së zyrtare, ai shkruan se studimet në Belgjikë i ka përfunduar shkëlqyeshëm në vitin 2017. “Në vitin 2017, Gent Cakaj ka marrë gradën Master Shkencor në Filozofi, duke u diplomuar me rezultate të shkëlqyera nga Universiteti i Leuven-it në Belgjikë, Qendra për Metafizikë, Filozofi të Religjionit dhe Filozofi të Kulturës të Institutit të Filozofisë të këtij universiteti. Gent Cakaj mban edhe katër diplomime të tjera në fushat e filozofisë, drejtësisë dhe shkencave politike. Ai është diplomuar me titullin Master në shkencat politike nga Universiteti i Evropës Qendrore në Budapest, Hungari (2015) dhe me gradën Master i Filozofisë nga Instituti i Filozofisë i Universitetit të Leuven-it, në Belgjikë (2014)”, thuhen në CV e Gent Cakajt. Ndoshta zv.ministri i Jashtëm është ngatërruar më datat, por kjo mbetet për t’u sqaruar. CV e Genti Cakajt Zëvendësministër me kompetenca të deleguara për ushtrimin e detyrës së Ministrit për Evropën dhe Punët e Jashtme. Gent Cakaj ka lindur në Prishtinë, më 6 korrik 1990. Gent Cakaj është shkolluar në Kosovë, Belgjikë dhe Hungari. Në vitin 2017, Gent Cakaj ka marrë gradën Master Shkencor në Filozofi, duke u diplomuar me rezultate të shkëlqyera nga Universiteti i Leuven-it në Belgjikë, Qendra për Metafizikë, Filozofi të Religjionit dhe Filozofi të Kulturës të Institutit të Filozofisë të këtij universiteti. Gent Cakaj mban edhe katër diplomime të tjera në fushat e filozofisë, drejtësisë dhe shkencave politike. Ai është diplomuar me titullin Master në shkencat politike nga Universiteti i Evropës Qendrore në Budapest, Hungari (2015) dhe me gradën Master i Filozofisë nga Instituti i Filozofisë i Universitetit të Leuven-it, në Belgjikë (2014). Studimet universitare i ka kryer për drejtësi në Fakultetin Juridik të Universitetit AAB në Prishtinë (2016), si dhe studimet për filozofi në Fakultetin e Filozofisë të Universitetit të Prishtinës (2012). Gent Cakaj ka një ekspertizë të thellë në Analiza Politike dhe Politika Krahasuese, në Filozofi Moderne dhe Metafizikë, për të cilat është certifikuar nga Universiteti i Evropës Qendrore në Hungari dhe nga Universiteti i Leuven-it në Belgjikë. Gjatë viteve të shkollimit, Gent Cakaj është angazhuar si konsulent dhe analist për çështje politike, si dhe është autor e bashkë-autor i disa punimeve në këto fusha, botuar nga shtëpia botuese e Universitetit të Pitsburgut në SHBA (2016) dhe së shpejti edhe nga shtëpia botuese prestigjioze Brill (2019).

Deputeti i LSI-së, përparim Spahiu ka reaguar mbi raportin nga Banka e Shqipërisë mbi nivelin e ulët të qarkullimit të parasë, më i ulëti që prej vitit 2002. Spahiu shprehet se kjo bie ndesh me shifrat e rritjes ekonomike dhe se beson se kjo nuk është reale. “Tani pyetjen se ku gjenden paratë, kur raportohet ulje e saj në qarkullim, njëkohësisht dhe ulje kreditimi nga sistemi bankar, përgjigja është shumë e thjeshtë: Ekonomia shqiptare në varësi totale nga paraja që hyn nga droga, korrupsioni dhe trafiqet ilegale të të gjitha llojeve!” – shkruan Spahiu në një postim në Facebook. Më poshtë postimi i plotë i Spahiut: Jemi kthyer në ekonomi të pastrimit të parave të drogës! Banka e Shqipërisë raporton që ka rënë qarkullimi i parasë në nivelin më të ulët që prej vitit 2002. Kjo bie ndesh me shifrat e rritjes ekonomike, shifra që unë besoj fort nuk janë reale, ashtu siç doli dhe mashtrim, gjoja ulja e borxhit, ku si KLSH por dhe FMN e raportojnë mbi 70%. Ne kemi nivelin më të lartë të qarkullimit të parave jashtë bankës, raporton po Banka e Shqipërisë. Gjithashtu raportohet rënie e kreditimit për kompanitë dhe individët në sistemin bankar. Tani pyetjen se ku gjenden paratë, kur raportohet ulje e saj në qarkullim, njëkohësisht dhe ulje kreditimi nga sistemi bankar, përgjigja është shumë e thjeshtë: Ekonomia shqiptare në varësi totale nga paraja që hyn nga droga, korrupsioni dhe trafiqet ilegale të të gjitha llojeve!

Irfan Dashi largohet i plevitosur nga magazinat e Rezervave të Shtetit dhe gjen strehë të ngrohtë në kabinat e OST Ish-Drejtori i Rezervave të Shtetit Irfan Dashi, i kapur me miliona abuzime nga KLSH, largohet nga shërbimi civil, por punësohet me rrogë dy herë më të madhe në OST KLSH zbulon abuzime marramendëse në Drejtorinë e Rezervave të Shtetit me drejtues Irfan Dashin. Ishte kjo përmbledhja, e cila u shndërrua në akt-padi nga autoriteti më i lartë i auditimit të administratës që financohet nga paratë e shtetit dhe taksapaguesve shqiptar. Raporti prej 120 faqesh i Rezervave të Shtetit në krye të të cilit është z. Irfan Dashi ka shkelje të mëdha dhe me dëme të konsiderueshme materiale, monetare, me vlera të veçanta sikurse është ajo e materialeve të çmuara si Flori, Platin etj., një pjesë e të cilave janë shitur pa u cilësuar lloji i metaleve dhe çmime qesharake sikurse janë varëse në vlerën 96 lekë, këpucë 64 lekë, frigorifer të mëdhenj 6648 lekë, ora dore franceze 128 lekë, pantallona grash dhe fëmijësh 49 lekë, xhaketa burrash 66 lekë, pije të ndryshme me çmime qesharake, verë e cilësisë super të lartë etj. Gjithsesi këto ishin shumë pak përpara vlerave miliona euro si në shitjen e makinave të luksit, të kapura gjatë operacioneve të policisë dhe të sekuestruara prej saj, të  skrapit, paketave të kapura kontrabandë, kafesë dhe dhjetëra artikuj të tjerë, të bëra publike në raportin 120 faqesh të Kontrollit të Shtetit. Motorët e sekuestruar dhe tentativat për shitjen e mallit pa faturë tatimore, por që nuk është pranuar nga kompanitë e skrapit janë të tjera xhevahire të personit që dikur ishte “financier” në sportelet e fondacionit “Populli”, ku mblidheshin lekët e shqiptarëve, pasojat e të cilave na sollën ditët e zeza të 1997-s. Por ish-Drejtori i Rezervave duhet të jetë pjesë e hetimeve për borderotë e asistencës gjatë kohës kur ishte Kryetar i Minibashkisë në Kombinat, edhe pse personat jetonin jashtë shtetit. Mjafton të publikohen hyrje daljet dhe kuptohet se për kë bëhet fjalë. Kalimi i Rezervave të Shtetit nga ministria e Brendshme tek ministria e Mbrojtjes Edhe pse raporti prej 120 faqesh ka publikuar të zezën mbi të bardhë, përse Dashi i Rezervave vazhdonte të qëndronte në detyrë, pavarësisht denoncimeve në prokurori dhe gjykatë. Allishverishet e disa prokurorëve të korruptuar tentuan ta nxjerrin të “pastër” por nuk hodhën poshtë raportin e KLSH-së dhe ende miliarda lekë që duhet të vinin në arkën e shtetit, përfunduan në xhepat e drejtuesve të komisionerëve të Rezervave të Shtetit, kontratat e të cilave janë nënshkruar nga Irfan Dashi. Rinisja e hetimeve nga ministria e Mbrojtjes e detyroi ish-Drejtorin e Rezervave të jepte dorëheqjen dhe të largohej nga Shërbimi Civil. Por paratë dhe milionat e abuzimeve ende nuk po i kthehen financave të shtetit. Ja pjesë autentike  nga raporti i KLSH-së për  disa  raste, ku më të detajuara dhe më plota do të publikohen përsëri në ditët në vijim: 1 – “Të verifikohet urgjentisht gjendja faktike e Platinit si metali i çmuar dhe të përgatitjen  dokumentacioni për transferimin e 253.28 gr Platin në vlerën prej 524,290 lekë në Bankën e Shtetit Shqiptar. (Ky rekomandim konsiderohet i parealizuar) 2- Raporti i plotë i KLSH-së  abuzimet në Rezervat e Shtetit me shitjen e 500 mijë paketa cigaresh, duke i shkaktuar buxhetit një dëm prej 500 milionë lekë. Drejtoria e Përgjithshme e Rezervave të Shtetit kur përcaktuar çmimin e shitjes, nuk ka marrë referencë në dogana, apo kompanitë e shitjes së cigareve por tek  firmat fantazmë që nuk figurojnë në regjistrin elektronik të QKB. Pra firma që nuk ekzistojnë dhe që verifikohet shumë lehtë në QKB, apo Tatime, janë marrë si referencë për caktimin e vlerës fillestare. 3- Nga analiza e zërave të të ardhurave rezulton se, të ardhurat nga shitja e skrapit të përfituar nga demolimi i mjeteve të konfiskuara, krahasuar me totalin zënë 28 %, të cilat sipas Drejtorive Rajonale të Rezervave Materiale të Shtetit, paraqitet në tabelën e mëposhtme: Nga tabela e mësipërme rezulton se, për periudhën objekt auditimi janë shitur gjithsej 4,732 ton skrap dhe janë arkëtuar të ardhura në shumën totale prej 133,913,000 lekë me një çmim mesatar të realizuar  28.29 lekë/kg. Për periudhën objekt auditimi DPRMSH ka shitur për skrap rreth 5,200 mjete të ndryshme (auto-vetura dhe kamionë) me peshë totale prej 4,732 ton. Në përcaktimin e vlerës fillestare të ankandit për shitje në formë skrapi të këtyre makinave DPRMSH ka vendosur peshën bruto të makinave sipas manualit të çdo tipi makine por pa analizuar dhe ndarë më pas veçmas peshën e metaleve me ngjyrë dhe metaleve pa ngjyrë. Në manualet përkatëse të makinave përcaktohet pesha e metaleve me ngjyrë si bakri, alumini, duralumini, plumbi, etj si dhe pesha e metaleve pa ngjyrë si çelik apo hekur, të cilat zënë rreth 10 % të peshës totale të skrapit të shitur. Po kështu edhe nga ballafaqimi i kryer datë 09.04.2018 rezultoi që e gjithë pesha e makinës është shitur si metal pa ngjyrë (hekur) i cili ka çmimin më të ulët të të gjithë metaleve dhe që varion sipas bursës përkatëse nga 23 lekë deri në 30 lekë për kg, ndërsa metalet me ngjyrë kanë çmime disa herë me të larta, si p.sh skrapi i bakrit ka çmimin  nga 600-700 lekë/kg dhe skrapet e aluminit, duraluminit, plumbit, shkojnë nga 130-170 lekë kg, ose me një mesatare prej 220 lekë/kg. Mosrespektimi i standardeve të mësipërme nga Autoriteti shitës lë shteg për abuzime si, nxjerrja në tregun informal të pjesëve të këmbimit dhe të ardhura të munguara në vlera të konsiderueshme për buxhetin e shtetit pasi çmimet e metaleve me ngjyrë janë disa herë më të larta se vlera e skrapi i hekurit. Nga sa më sipër arrijmë në konkluzion, që nëpërmjet mënyrës se si DPRMSH ka përllogaritur vlerën fillestare të ankandit të makinave të shitura për skrap, buxhetit të shtetit i është shkarkuar një humbje potenciale minimalisht rreth 100,000,000 lekë. (4,732 ton x 10 % x 220 lekë/kg. Emërimi i Irfan Dashit në OST, me pagë dy herë më të lartë se tek Rezervat e Shtetit I përmendëm jo pa qëllim këto mini skandale, pjesë e dosjes voluminoze që KLSH, ka depozituar në organet e hetimit, për të treguar se pas këtyre akrobacive ish-Drejtori i Rezervave të Shtetit Irfan Dashi, i larguar nga shërbimi civil, është punësuar në OST me pagë shumë herë më të lartë se sa e kishte në vendin ku u bë kërdia dhe babëzia nuk njohu kufi. A ka dijeni OST, për raportin e KLSH-së? A e di se personi në fjalë është në procese ligjore, por edhe së fundmi është depozituar padia penale, mbi bazën e raportit të KLSH-së? OST, nuk duhet të jetë strehë e ngrohtë për cilindo abuzues që ka shpërdoruar detyrën e dhënë si shërbëtor i qytetarëve dhe jo grabitës i tyre, pavarësisht njohjeve të reja apo atyre të vjetra me prindërit e funksionarëve të rinj në kupolën e qeverisë. Ne do të vazhdojmë t’i publikojmë deri sa drejtësia dhe e vërteta të triumfojë, por kjo nuk do të lërë pa ndëshkuar edhe mbrojtësit e abuzuesve. PS: Për t’u bërë më të lehtë strukturave të personelit në OST po ju vëmë në dispozicion urdhër kontrollin e KLSH-së: Mbështetur në Ligjin 154/2014 Datë 27.11.2014 “Për Organizimin dhe Funksionimin e KLSH”, në zbatim të Projektit dhe Programit të Auditimit nr. 1263/1, datë 06.12.2017 dhe nr.1263/2 datë 12.02.2018, miratuar nga Kryetari i KLSH, nga data 06.12.2017 deri në datë 28.2.2018, në subjektin Drejtoria e Përgjithshme e Rezervave Materialeve të Shtetit.